NAUJAUSIA

Ne vaikiškos vaikų auginimo lenktynės: ką pamirštame siekdami tobulumo?

Sep 23 2020

Vaikų lavinimo, ugdymo, mokymo metodų šiandien daugiau nei bet kada anksčiau. Net nebediskutuojama apie vaikų ugdymo ar mokymo nuo kūdikystės poveikį jų raidai. Dar daugiau šiandienoje – pavienių priemonių, skatinančių svarbiausių gebėjimų ar talentų raidą nuo mažumės.

Kaip nepasiklysti tarp daugybės skirtingų teorijų, mokyklų ir būdų? Kaip lenktynėse dėl pirmojo žodžio, žingsnio ar perskaityto sakinio nepamiršti pamatinių, svarbiausių dalykų? Šiose pasirinkimų džiunglėse nepasimesti jaunoms šeimoms Kaune jau penktus metus padeda Vaikų ir jaunimo visapusiško lavinimo centro specialistai (VLC).

 Apie kelią ieškant geriausio sprendimo savo vaikui augti sveikam ir laimingam kalbamės su centro vadove Joana Gudžiūniene ir jos kolegėmis Gintaute Sinkevičiene bei Agne Serediene.

Kas yra didžiausia vertybė?

Keturių vaikų mama ir centro įkūrėja Joana Gudžiūnienė vaikų ankstyvojo ugdymo metodais ir „madomis“ bei naujovėmis intensyviai domisi ir profesionaliai dirba jau daugiau nei 10 metų. Pasak jos, paskutiniu metu ši sritis įgavo ypač didelį pagreitį. Tokį didelį, kad kartais tėvams tampa sunku išsirinkti, kuriuo keliu eiti.

„Savo veiklos Kaune metu šeimas kvietėme susipažinti su keletu skirtingų, kartais kardinaliai kontrastingų kūdikių ugdymo metodų. Visą laiką džiaugėmės, kad įvairiausių užsiėmimų nuolatos daugėjo, kad tėvai turėjo iš ko rinktis. Vis dėlto, paskutiniu metu pradėjome pastebėti ir dar vieną tendenciją: vaikų ugdymas, neretai pervadinamas lavinimu, tampa orientuotas daugiau į apčiuopiamą ir galimą kitam parodyti rezultatą, pamirštant pačią tėvystės prasmę“, – teigė J. Gudžiūnienė.

 Vaikų ir jaunimo visapusiško lavinimo centro specialistės teigimu, leisdami skleistis savo tėvystei – pasieksite geriausio. Skubant būti „geriausiais“, „greičiausiais“, „kalbiausiais“, „šauniausiais“ neįvertinama, kad didžiausia vertybė vaikui, visgi, yra buvimas kartu čia ir dabar bei tarpusavio ryšys.

„Iš naujo įsivertinę esminę tėvystės prasmę, nusprendėme savo programose orientuotis būtent į tai. Juokaudami kviečiame tėvus su vaikais „prasieiti“ laukais ir miškais, atrandant nuostabiausius dalykus drauge. Į savo vaiko „nuotykius“ žiūrėti ne pro telefono kamerą, o pagaunant jo tyrą ir laimės kupiną žvilgsnį čia pat – savo akimis ir širdimi“, – pasakojo J. Gudžiūnienė.

Padeda priimti šeimai ir vaikui tinkamiausius sprendimus

Bene konkrečiausias tokio formato pavyzdys – programa „Augu drąsiai“ kurioje atradimus patiria ne tik vaikas, bet ir jo tėvai.  Išskirtinis programos momentas – pagalba išsilaisvinant nuo baimės suklysti.

Vaikų ir jaunimo visapusiško lavinimo centras / Organizatorių nuotr.

„Daugelis tėvų, ypač auginantys pirmą vaiką, patiria dilemas tarp „galima ir negalima“, „jis nori-nenori“, „tiks ar netiks“ ir „pavyks ar nepavyks”. Daug energijos atima net ne pats vaiko „mokymas gyventi“ ir augti sveikam tiek fiziškai, tiek emociškai, o pačio sprendimo priėmimas.

 Programa „Augu drąsiai“ sukurta taip, kad padėtų tėvams mokytis ir augti kartu su vaikais (6- 24 mėn.)  nebijant eksperimentuoti, išbandyti kažką naujo ir, žinoma,  priimti sprendimus.

„Judesys, sensorika, muzika, emocinis bendravimas, sveikas humoras ir rekomendacijos – visa tai siūlome  vaiko augimui ir ugdymui, tuo pačiu stiprindami ryšį su pačiam vaikui brangiausiais žmonėmis“, – pamini centro vadovė.

Kai nežinome, ką jis nori pasakyti

Dar viena VLC programa padedanti išsklaidyti dalį abejonių vadinama „Kūdikių kalbos magija“. Pasak užsiėmimą vedančios Gintautės Sinkevičienės, programa sukurta tiems, kurie nori geriau suprasti savo kūdikio kalbą, ženklus, nuotaikas.

Kūdikiams nuo pat gimimo yra svarbu lavinti jų koordinaciją ir stambiąją motoriką, jų interesų ir poreikių pažinimą ir pirminės komunikacijos vystymą, būtent todėl VLC mažiausius kviečia į kūdikių kalbos magijos užsiėmimus, kurių pagrindinis akcentas natūralios kūdikių kalbos pažinimas ir mokymas.

„Kūdikiai moka pasakyti daug daugiau negu mes įsivaizduojame! Turėdami specifinių žinių, galime ne tik geriau suprasti jų poreikius, bet ir kurti tvirtesnį ryšį, sklandesnį vaiko ir tėvų dialogą. Šiuos užsiėmimus vedanti specialistė Gintautė Sinkevičienė yra ne tik pedagogė, bet ir gestų kalbos ekspertė: labai įdomu tai, kad šios kalbos žinios padeda atverti duris ir į kūdikių kalbos pasaulį“, – papildo centro įkūrėja.

 Tėčio įtaka vaiko motyvacijai

Vaikų ir jaunimo visapusiško lavinimo centras buria šeimas turinčias mažylius nuo 4 mėn. iki 6 metų.

„Akcentuojame – ne mažylius, o šeimas, todėl, kad mūsų nuolatinis tikslas yra tarpusavio ryšio kūrimas. Buvimas kartu, ramybė, pasitikėjimas – tai yra didžiausi vaiko laimėjimai praversiantys jam tolesniame gyvenime. Vienas džiugiausių dalykų šioje šeimų veikloje yra aktyvus tėčių įsitraukimas.“, – pasakojo J. Gudžiūnienė.

Vaikų ir jaunimo visapusiško lavinimo centras / Organizatorių nuotr.

„Atvykę į užsiėmimus tėčiai neigia visus stereotipus. Jie tiesiog nuostabūs ir turi nepakartojamą įtaką vaikui! Sunku vienareikšmiškai paaiškinti to priežastis, tačiau ypatingi rezultatai jaučiasi ir pačių vaikų pastangose: jie labai nori tėčiams parodyti, ką išmoko. Dar viena stiprybė – gebėjimas motyvuoti, įtraukti į komandinį darbą, padrąsinti. Tai įvertinę, rengiame ir specialius susitikimus, kuriuose dalyvauja tik tėčiai su savo mažyliais“, – pamini centro vadovė.

Dėmesys ne rezultato siekimui, o vaikui

Motorikos lavinimo, smegenų raidos skatinimo, muzikinio žaidinimo, judesio, sporto ir kitus metodus praktikuojantys VLC kolektyvo entuziastai, noriai dalinasi savo sukauptomis žiniomis su atvykstančiomis šeimomis.

„Mėgstame naujoves, tačiau visada teikiame pirmenybę laiko ir praktikos patikrintiems metodams, svarbiausių žinių sukaupimui. Turime ir labai koncentruotų, teorinių ir praktinės veiklos programų, kur padedame suvokti pagrindines vaikų auklėjimo, ugdymo ir kitas svarbias pasaulines tendencijas.

 Kartu mokomės rasti tinkamiausią kiekvienai šeimai būdą tarp autoriteto kūrimo ir besąlygiško vaiko norų tenkinimo, vaiko savanaudiškumo ir pagarbos tėvams, tarp sveiko ir laimingo vaiko, žinančio savo ribas, tačiau drąsiai einančiu pirmyn“, – akcentavo centro vadovė J. Gudžiūnienė.

Užsiėmimų metu kalbamasi ir su mamomis. Vaiko auginimo „atostogos“ neretai mamą išvargina, nors tai ir maloni atsakomybė, džiaugsmas, bet ir liūdesys, nuovargis, vaikų ligos. Aptariama, kaip mylint vaiką neprarasti savęs.

„Kodėl renkamės tokią šeimų švietimo kryptį? Tikime, kad ji gali įnešti ramybės ir lėtumo jau ir taip perpildytame mūsų gyvenime, kur daiktų ir noru gausa nepalieka vietos paprastam pokalbiui, tad ir kviečiame klausant savęs bendrauti su vaiku, jį mokyti ir lydėti gyvenimo kelionėje, ne pagal knygas, o pagal savo sąžinę, pagal savo vidinį jausmą ir besąlyginę meilę artimui“, – teigė J. Gudžiūnienė.

Gilesnis vaiko pažinimas, sekimas paskui jį, o ne „tempimas“ paskui save

Pojūčių lavinimo užsiėmime vaikų psichologė ir šeimų konsultantė Agnė Seredienė tėvelius drąsina sekti paskui vaiką, būti ten, kur vaikas nori būti, o ne skubėti siūlyti jam išbandyti kuo daugiau tuo metu siūlomų veiklų.

Vaikų ir jaunimo visapusiško lavinimo centras / Organizatorių nuotr.

Pasak centro vadovės, visi vaikai skirtingi, vieni nori išbandyti viską, ir nuo vienos veiklos, bėga prie kitos, kad tik daugiau patirtų. Kiti, atvirkščiai, atradę tai, kas patenkina jų poreikį, nori pasilikti ties ta viena veikla ir visai nenori greitai pereiti prie kitos, kurią siūlo išbandyti mama ar tėtis.

„Būtent todėl užsiėmimų metu skatinu tėvus nevartoti žodžio „reikia“, kuris neretai atbaido vaikus ir slopina kūrybiškumą bei motyvaciją. Kai elgiasi taip, kaip „reikia“, taip, kaip parodo suaugusieji, pvz. ramiai sėdi, atlieka tik tuos veiksmus su priemonėmis, kuriuos parodo tėveliai, piešdami nemaišo spalvų, nes mama sakė nemaišyti, piešia tik ant lapo, o ne ant rankų, kur galbūt labai norėtų, bet „negalima“ išsitepti ir pan., vaikai po truputį gali nustoti inicijuoti veiklą, nes išmoksta, kad smalsumas, žingeidumas nėra gerai“, – pasakojo J. Gudžiūnienė.

Visų savo užsiėmimų bei susitikimų su šeimomis metu akcentuojama, jog ori pagarba tiek mamai, tėčiui ar seneliams, vyrui, žmonai bei vaikui ir bendrystė bei bendras sutarimas vaiko auklėjime yra pamatinės vertybės. VLC nebijo palaikyti senas geras tiesas, prieš šiuolaikines madas ir drąsiai kviečia su savo vaikais augti drauge.

Šiuo metu centre vykdomos šios programos: Augu drąsiai, Augu su muzika, Anglų kalba mažyliams, Pojūčių lavinimo užsiėmimas, Kūdikių kalbos magija, Šokio/tylos pamokos, „Shindokai kan“ karate pradmenys vaikams iki 4 m.

NUOTOLINIAI
MOKYMAI

REGISTRUOTIS

Adresas

  • Kosmonautų g. 15, Jonava
  • Baltijos g. 90A, Kaunas

Kontaktai

  • (8-682) 14354
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. 

Užsiėmimų laikas

  • Pirmadienis - Penktadienis
  • 10.00 - 20.00 pm